Krzewy aronii są jednym z najłatwiejszych w uprawie roślin owocowych, dzięki czemu coraz bardziej zyskują na popularności. Czarna jagoda aronii jest bogactwem witamin i związków mineralnych, których nie znajdziemy pośród wielu innych owoców, dlatego powszechnie nazywana jest cudem natury lub czarnym skarbem. Wybierając sadzonkę aronii należy pamiętać, że jej krzew rozrasta się do dużych rozmiarów. Krzew jagody aronii może mieć nawet do dwóch metrów średnicy oraz trzech metrów wysokości, dlatego powinna mieć odpowiednią przestrzeń do rozrostu.

Aronia cena za kg w 2019

W 2019 roku popyt na aronie pomimo nie za dobrych prognoz był całkiem wysoki. Cena za kilogram aronii ze zbioru mechanicznego wyniosła 1,10 -1,30 zł/kg. Natomiast na rolniczych giełdach internetowych cena osiągała nawet 1,50zł/kg. Przyczyną znaczącego wzrostu ceny w porównaniu z rokiem 2018 (0,25zl/kg) były niekorzystne warunki agrometeorologiczne, zbiory aronii wyniosły tylko 40,8 tys. ton, czyli prawie 19% mniej niż w roku 2018.

Ceny aronii w 2020

W drugiej dekadzie sierpnia 2020 r. rozpoczął się skup aronii, który w porównaniu do poprzedniego sezonu ze względu na wiosenne przymrozki, a następnie suszę był trochę opóźniony. Średnie plony wynosiły od 2 do 4 t/ha. Zbiory aronii były znacznie niższe niż wcześniej zakładano. Cena aronii kształtowała się na poziomie 1,00-1,20 zł/kg. W tych cenach skupowano owoce zarówno do mrożenia jak i do tłoczenia. Pod koniec sezonu, na niektórych obszarach kraju, zakłady podwyższyły stawki dla producentów do 1,40 zł/kg. Ceny suszonych owoców aronii były na poziomie 12zł/kg i były to zbiory upraw ekologicznych.

Jak będzie cena aronii w 2021

Pierwsze zbiory aronii planowane są z początkiem sierpnia, na internetowych giełdach rolniczych, hurtownicy już w lipcu oferują jagody aronii z upraw ekologicznych za cenę 2,50 zł/kg, natomiast minimalna cena aronii w skupie w 2021 r. nie może zejść poniżej 0,60zł/kg, tak jak minimalna cena aronii w skupie 2020 r.. Jak będzie kształtowała się cena rynkowa w obecnym sezonie, w dużej mierze będzie to wynikało z wielkości popytu i podaży, warunków atmosferycznych, jakości surowca itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *