Truskawki są jednymi z najbardziej lubianych owoców. Co roku, niemal każdy czeka na rozpoczęcie sezonu na truskawki. Świeże owoce można wykorzystać na wiele sposobów. Można z nich zrobić smoothie, można wyłożyć nimi ciasto, doskonale sprawdzą się również jako polewa do lodów, a przede wszystkim świetnie smakują bez żadnych dodatków. Można je również mrozić, a także robić z nich konfitury, które będą idealnie nadawać się w czasie zimowych miesięcy. Kiedy zaczyna się sezon na truskawki i jaka jest wtedy ich cena?

Kiedy jest sezon na truskawki?

Mało kto wie o tym, że jest wiele różnych odmian truskawek, a sezon na poszczególne odmiany zaczyna się w różnych miesiącach. Wczesne truskawki zaczynają być zbierane już w maju, a w punktach sprzedaży są dostępne już od czerwca, aż do połowy lipca. Zdarzają się jednak odmiany późne, które dostępne są dopiero w sierpniu. Można zatem powiedzieć, że dobrej jakości truskawki można znaleźć w sklepach i na straganach przez całe lato. W sklepach oczywiście można kupić sztucznie hodowane truskawki z Hiszpanii, które są dostępne cały rok. Warto jednak przyznać , że są one napakowane chemią do tego stopnia, że często nie czuć w nich w ogóle smaku.

Dlaczego warto kupować truskawki?

Truskawki warto kupować z wielu powodów. Jak już zostało powiedziane, są naprawdę pyszne, to jeden z najbardziej ulubionych przez Polaków owoców. Czy wiesz, że Polska jest drugim na świecie (zaraz po Chinach) producentem truskawek? To mówi samo za siebie – uwielbiamy te owoce! Jednak nie tylko ich smak jest wyjątkowy. Mają one w sobie masę witamin, które doskonale wpływają na nasz organizm. Można znaleźć w nich witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo, znajduje się w nich także wapń, fosfor, potas, cynk, mangan, żelazo, sód i magnez. Truskawki są także bogate w kwas foliowy oraz błonnik.

Czy truskawki mogą szkodzić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy truskawki mogą szkodzić człowiekowi. W końcu to tak zdrowe owoce, że ich jedzenie powinno przynieść człowiekowi mnóstwo zalet. Niestety, nie w każdym przypadku tak jest. Niektóre osoby mogą mieć alergię na truskawki, która najczęściej objawia się bolesnymi biegunkami. Także osoby, które mają nadwrażliwość na salicylany, powinny unikać jedzenia truskawek. Warto obalić też jeden mit, który sugeruje, że truskawek nie powinny spożywać kobiety w ciąży. Świeże owoce, a więc także i truskawki, są zdrowe i zdecydowanie poleca się je jeść nawet wtedy, gdy jest się w ciąży.

Jaka jest cena truskawek w punktach sprzedaży?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztują truskawki? Ceny truskawek w 2021 w punktach sprzedaży mogą być różne – wszystko zależy, w którym momencie będzie chciało się kupić te owoce. Zarówno na samym początku, jak i pod koniec sezonu, cena truskawek jest relatywnie niska. Wzrasta jednak w trakcie i mniej więcej w połowie sezonu ma swój punkt kulminacyjny. Truskawki można zatem kupić w przedziale cenowym od 10 do 30 złotych za kilogram. Taniej można je znaleźć na polu, z którego samodzielnie można zebrać taką ilość, jaką się chce. W takim przypadku cena kilograma truskawek może spaść nawet do 3-4 złotych! Jaka będzie cena truskawek w 2021 roku? Można się spodziewać niewielkich wzrostów cen.

Co można zrobić z truskawek?

Każdy wie, że truskawki są pyszne i można z nich wyczarować najróżniejsze dania czy desery. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że z truskawek można także zrobić dobrej jakości kosmetyki. To w truskawkach znajdują się naturalne blokery promieni UVA i UVB. Preparaty truskawkowe świetnie sobie radzą również na przebarwienia powstałe na skórze. Truskawki, ze względu na występowanie w nich żelaza, są także znanym środkiem stosowanym na anemię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *