Freeze Dried Strawberries

Truskawki na przemysł – rewolucja w uprawie i przetwórstwie dzięki liofilizacji.

W świecie upraw jagodowych, truskawki stanowią królewski składnik lata, oferując poza wyśmienitym smakiem, duże właściwości zdrowotne. W uprawie truskawek, plantatorzy stają przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od nich nie tylko ciężkiej pracy, ale także strategicznego planowania i ciągłego uczenia się. Wybór metody uprawy, która najlepiej odpowiada specyficznym potrzebom danej plantacji, jest kluczowym elementem, który może wpłynąć na sukces całego przedsięwzięcia. Dodatkowo, rolnicy często stają przed dylematem wyboru odpowiedniej odmiany truskawek (Vibrant, Kent, Rumba, Polka i wiele innych), która najlepiej spełni oczekiwania rynku. W miarę wzrostu owoców i nadejścia sezonu zbiorów, plantatorzy często napotykają na nowe trudności.

Wyzwania pogodowe i rynkowe w uprawie truskawek: od przechowywania truskawek do recepty na niestabilność cen.

Sprzedaż truskawek może być wyzwaniem dla plantatorów, ponieważ owoce są bardzo zależne od warunków pogodowych. W okresach wysokich temperatur i dużej wilgotności truskawki szybciej się psują, co może znacząco wpłynąć na ich jakość i czas przechowywania. Istotnym czynnikiem jest tutaj szybkie chłodzenie (precooling) owoców zaraz po zbiorach, aby zmniejszyć ich temperaturę do 0-2°C., i następnie przechowywanie w chłodniach z utrzymaniem niskiej temperatury i wysokiej wilgotności (około 90-95%).

Dodatkowo, kiedy nadejdzie szczyt sezonu i rynki zalewane są dużymi ilościami truskawek, ich ceny mogą gwałtownie spaść, co dodatkowo komplikuje sytuację dla producentów starających się sprzedać swoje plony przed ich zepsuciem. Te realia wymagają od nich elastyczności i zdolności do szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych, a także prowadzi do poszukiwania alternatyw.

Freeze Dried Strawberries

Przetwórstwo truskawek i owoców jagodowych – alternatywy.

Atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego przetwórstwa jest liofilizacja, potocznie nazywana suszeniem mrozem. Pozwala ona na długoterminowe przechowywanie owoców bez utraty smaku, zapachu oraz wartości odżywczych. Daje również różnorodność rozwiązań: 
od liofilizacji całych owoców (nawet razem z szypułkami!), przez suszenie mrozem kawałków owoców czy truskawkowego musu, który zaskakuje swoją nową formą. Dzięki temu, plantatorzy mogą oferować wysokiej jakości produkt przez cały rok, zmniejszając zależność od sezonowych wahań cen i popytu.

Zalety Liofilizacji dla Plantatorów truskawek.

Wykorzystanie urządzeń do liofilizacji otwiera nowe perspektywy dla rolników, umożliwiając dywersyfikację źródeł dochodu. Polskie liofilizatory FrostX posiadają różne możliwości załadunku, dzięki czemu plantatorzy mogą dobrać idealny sprzęt do własnych potrzeb. Sam proces liofilizacji jest prosty do wdrożenia, a obsługa maszyn łatwa. Truskawki po zbiorze umieszcza się w liofilizatorze, który je mrozi i usuwa wodę, zachowując strukturę i wartości odżywcze owoców. W rezultacie otrzymuje się produkt gotowy do sprzedaży, którego średnia cena to około 23,30 zł za 100 gram! Liofilizowane truskawki znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, a także w produkcji suplementów diety. Proces ten może przełożyć się na wyższe marże i stabilność finansową gospodarstw. Dodatkowo liofilizowane owoce są lekkie i łatwe w transporcie, co obniża koszty logistyczne i otwiera drzwi na rynki eksportowe.

Liofilizacja jako odpowiedź na wyzwania rynkowe w uprawie truskawek.

Liofilizacja truskawek stanowi odpowiedź na liczne wyzwania, przed którymi stoją plantatorzy. Dzięki niej mogą oni nie tylko poprawić opłacalność produkcji, ale również rozszerzyć swoją ofertę o produkty wysokiej jakości, dostępne przez cały rok. Inwestycja w liofilizatory to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i otwarcie na nowe rynki, 
co w długoterminowej perspektywie może zapewnić plantatorom stabilność i wzrost dochodów.