Wraz z przywitaniem roku 2017 – oprócz sylwestrowej zabawy – rolnicy w całej Polsce mogli świętować inne, ważniejsze dla nich wydarzenie. Z dniem pierwszego stycznia tegoż roku weszła w życie ustawa o Rolniczym Handlu Detalicznym (RHD), a z początkiem roku 2019 została poszerzona o kolejne udogodnienia. Na ten moment za jej sprawą rolnicy mogą przetwarzać i sprzedawać swoje produkty z pominięciem wielu formalności i warunków, które w przypadku prowadzenia podobnej działalności muszą spełniać firmy. Dotyczy to również owoców, warzyw, ziół i innych przetworów liofilizowanych.

Zakup liofilizatora i sprzedaż żywności liofilizowanej na RHD

Oczywiście, że tak! Aktualnie w ramach RHD, rolnik może sprzedawać swoje liofilizowane produkty bezpośrednio do klienta ostatecznego lub do zakładów prowadzących handel detaliczny – takich, jak na przykład sklepy ze zdrową żywnością, stołówki, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, ale co ważniejsze – może sprzedawać je także przez internet, a ten otwiera przed nim bardzo duże rynki zbytu. Rolnik jako producent może sprzedawać liofilizaty przy absolutnym minimum formalności. Kliknij i zobacz co to jest liofilizacja oraz jak przebiega proces liofilizacji. Dodatkowo limit sprzedaży nieopodatkowanej wynosi aż 40 000 złotych w skali roku, ale nawet jeśli kwota ta zostanie przekroczona, to podatek wynosi zaledwie 2%!

Wymagania prowadzenia RHD

Pierwszym z nich jest sprzedaż produktów pochodzących w większości z własnego gospodarstwa, a w przypadku liofilizowania własnych warzyw, owoców, a nawet mięsa – spełnione jest automatycznie. Niestety ustawa ta zabrania zatrudniania pracowników, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo dzięki temu gospodarz nie musi spełniać wymagań sanitarnych takich jak te stawiane firmom produkującym żywność.

Dodatkowo wyroby rolnika powinny być odpowiednio zapakowane i opisane – w przypadku lioflilizatów wystarczy zaledwie woreczek typu „doypack” i etykieta. Działalność powinniśmy także zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego lub powiatowego lekarza weterynarii. Warto jednak zaznaczyć, że w ramach prowadzenia takiej działalności rolnik nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej!

Czy RHD jest dla mnie?

RHD jest świetnym rozwiązaniem dla producentów, którzy chcą uniezależnić się od sklepów – sami chcą decydować kiedy i w jaki sposób sprzedać swoje produkty, ale przede wszystkim starają się zapewnić sobie dodatkowe źródła dochodu. Na rynku zdrowej żywności wziąć odnotowywany jest trend wzrostowy, a szczególną popularnością cieszy się ta pochodząca bezpośrednio od rolnika. To za sprawą tego, że broni się ona wybitnymi walorami smakowymi i zdrowotnymi, a nie agresywnym marketingiem. Jeśli jesteś rolnikiem – producentem owoców, warzyw lub ziół, mięsa lub innych przetworów, zapewne chcesz się rozwijać i zwiększać przychody z gospodarstwa. Jeśli tak, to liofilizacja w ramach RHD jest właśnie dla Ciebie.

Zakup liofilizatora i produkcja żywności liofilizowanej w małym przetwórstwie

Kolejną formą prowadzenia działalności przez rolników może być małe przetwórstwo. Różnica między RHD, a małym przetwórstwem jest taka, że w tym drugim przypadku jako producent jesteśmy zmuszeni prowadzić działalność gospodarczą. Produkcją w ramach małego przetwórstwa mogą prowadzić rolnicy, domownicy, bądź małżonkowie rolników.

Drugą istotną różnicą są kwoty dofinansowań. W ostatnim naborze rolnik prowadzący działalność mógł liczyć na dofinansowanie rzędu 500 000 złotych!.

Niezależnie od tego na którą formę prowadzenia interesów będzie chciał zdecydować się rolnik, z obu płyną liczne korzyści, bo dodatkowo – w ramach małego przedsiębiorstwa – oprócz wysokich kwot dofinansowań, można liczyć też na szereg ulg i ułatwień w prowadzeniu biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *